SCHEDULE AT A GLANCE 2017

 

____________________________________________

 

Friday, May 26, 2017

Museum of the Moving Image

 

Block One

INTERNATIONAL SCI FI SHORTS

6:00 pm - 8:00 pm

 

Trailers:

MONOCHROME

THE PLAGUE DOCTOR

___________________________________________________________

2BR02B: TO BE OR NAUGHT TO BE

Director: Marco Checa Garcia.

Canada, 18 min

___________________________________________________________

FTL

Director:  Adam Stern

Canada, 16 min

_________________________________________________________________

SOCIOPATHS

Director: A.T.

Japan, 5 min

_________________________________________________________________

THE PLAN

Director: Pierre Teulières

France, 13 min

_________________________________________________________________

Olfactory

Director: Christopher Piazza

United States, 25 min  

_________________________________________________________________

ANAMNESIS

Director: Sebastien Tobler

USA,12 min

_________________________________________________________________

ENTROPY 

Director:  Tim Cahn 

USA, 3 min

_________________________________________________________________

Block Two

FEATURE FILM

8:00 pm - 10:00 pm

 

THE  FUTURE  IS  PLANNING  A  FAREWELL  TOUR   

Director: Milton Moses Ginsberg

USA, 85 min

_________________________________________________________________

 

Saturday, May 27th

The Soho Playhouse

 

Block One

ANIMATION

11:00 am - 12:00 pm

 

WeiTing InTheSky

Director: Bob White

USA, 5 min

_________________________________________________________________

Waking Dreams

Director: Brad Jones and Jacob Carah

USA, 19 min

_________________________________________________________________

Dogstein: Super Science Adventure      

Director: Tianyiming Qi

China, 3min

_________________________________________________________________

01001001

Director: Yu Sato

Japan, 3 min

_________________________________________________________________

OR

Director and Producer: Luc Londe

USA, 11min,

________________________________________________________________

Substratae

Director:  Margie Kelk

Canada, 4 min

_________________________________________________________________

THE GURGLE

Director:  Paul Huenemann

United States, 4 min

_________________________________________________________________

Green Light

Director:  Seongmin Kim

South Korea, 15 min

_________________________________________________________________

Block Two

12:00 pm – 1:00 pm

INTRODUCTION TO THE UNREAL

 

The Good Machine

Director: Michael Craft

USA, 12 min

_________________________________________________________________

Quantum Satori

Director: Samuel Vanclooster

Belgium, 14 min

2016

_________________________________________________________________

Split Ticket

Director: Alfred Thomas

USA, 20 min

2016

_________________________________________________________________

Mission Backup Earth

Director: Alexander Pfander

Germany, 11 min

________________________________________________________________ 

Block Three

1:00 pm – 3:00 pm

FEATURE FILM

 

How to build a time machine

Director: Jay Cheel

Canada, 82 min

_________________________________________________________________

Block Four

3:00 pm – 5:00 pm

REMOTE VIEWING

 

A LIFE GONE WILD

Director: Maryanne Bilham

U.S.A, 18 min

 PANEL

REMOTE VIEWING PANEL

_________________________________________________________________

Block Five

PKD SHORTS - INSPIRATION OR ADAPTATION

5:00 pm – 7:00 pm

 

Adam Peiper

Director: Mónica Mateo

Spain, 16 min

_________________________________________________________________

Aden

Dir: Gary Lee 


USA, 10 min

_________________________________________________________________

The Parcel

Director: Hayden Phipps & Brett Williams

South Africa, 16 min

_________________________________________________________________

TEARS OF THE RAIN

Director: Grant Harvey

South Africa, 11 min

_________________________________________________________________

Monsieur Hernst

Director: Vincent Cappello

France, 14 min

_________________________________________________________________

Piper in the Woods

Director: Matthew Ramirez

USA, 7 min

_________________________________________________________________

BEYOND THE DOOR

Director: Brent Murray

USA, 7 min

_________________________________________________________________

Three Point Dynamics

Director: Keaton Smith

USA, 15 min

_________________________________________________________________

The Sleepers

Director: Joe Lueben

USA, 21 min

_________________________________________________________________

Block Six

SCI-FI SHORTS

7:00 pm – 9:00 PM

Trailers:

DANGER DIVA

ELECTROMA
_________________________________________________________________

Still Here

Director: Ryan Kreston

USA, 16 min

_________________________________________________________________

ADAM

Director: Veselin Efremov

Denmark, 5 min

_________________________________________________________________

FACTORY 91

Director: Madeline Leshner

USA, 20 min

_________________________________________________________________

TABLE 51

Director: Joseph Day

USA, 7 min

_________________________________________________________________

POPSY

Director: Julien Homsy

FRANCE / CANADA, 18 min

_________________________________________________________________

MAN IN PHONE

Director: Mackenzie Sheppard

Japan, 7 min

_________________________________________________________________

STATIC

Director: Tanya Lemke

Canada, 16 min

_________________________________________________________________

HUM 

Director: Willem Grobler

South Africa, 23

_________________________________________________________________ 

Block Seven

FEATURE FILM

9:00 pm – 11:00 pm

 

THE TOMORROW PARADOX

Director: Bruce Wemple

Country of Origin: USA, 96 min

_________________________________________________________________

 

 

The Soho Playhouse

Virtual Reality/Immersive Experience

( Soho Playhouse lower level 1:00 pm to 6:00 pm)

 

I, Philip

Director: Pierre Zandrowicz

France, 14 min.

___________________________________________________________

Remember
Director: George Kacevski

Australia, 3 min

___________________________________________________________

Dead Head

Director: Ben Leonberg 

USA, 3 min.

__________________________________________________________

I'll Make You Bleed

Director:  Ryan Hartsell

USA, 3 min.

___________________________________________________________

THE PROBE

Director: Aldo Romero

USA, 3 min

___________________________________________________________

VOLCANOS – AN IMMERSIVE EXPERIENCE / VIRTUAL REALITY 360° 3D

Director: Jörg Courtial

Germany, 3min

___________________________________________________________

 

 

 

Sunday, May 28, 2017

The Soho Playhouse

 

Block One

FANTASY AND THE FANTASTIC

11:00 am – 1:00 pm

 

Embers & Dust

Director: Patrick Biesemans

US, 12 min

_________________________________________________________________

Dryad

Director: Thomas Vernay

France, 12 minutes

_________________________________________________________________

The Ningyo

Director: Miguel Ortega

United States, 28 min

_________________________________________________________________

Worlds Apart

Director: Timothy Wade

Australia, 16 min

_________________________________________________________________

The Bridge

Director: Keith Richner

USA, 5 min

_________________________________________________________________

SPUTNIK

Director: Vicente Bonet

Spain, 23 min

_________________________________________________________________

Block Two

EARTH IN CRISIS

1:00 pm – 3:00 pm

 

SIXTEEN LEGS

Director: Niall / Justin Doran / Justin Smith

Australia, 101 min

_________________________________________________________________

Block Three

FEATURE DOCUMENTARY

3:00 pm – 6:00 pm

 

GODS AMONG US – The Science of Contact

Director: Caroline Cory

USA, 94 min

_________________________________________________________________

Block Four

THEY ARE WATCHING US

6:00 pm – 7:30 pm

 

PLUG

Director: David Levy

USA, 16 min

_________________________________________________________________

Panopticon

Director: Jarod Su

United States, 20 min

_________________________________________________________________

Conventuram

Director: Feng Wan

Sweden, 10 min
_________________________________________________________________

UU

SINGAPORE, 9 min

_________________________________________________________________

Appellation

Director: Tracy Mathewson

UK, 11 min
_________________________________________________________________

Without Gravity, Chocolate Floats

Director: Y. H. Pou

USA, 8 min

_________________________________________________________________

Art For Data Center Workers 

Director: Eva Pel

Amsterdam, 12 min

_________________________________________________________________

Block Five

HUMANITY PREVAILS

8:00 pm – 9:00 pm

 

Seeds 
Director: Guillaume Fradin 

UK, 12 min

_________________________________________________________________

What Love Wrote

Director: Iain Forbes

Norway, 15 min

_________________________________________________________________

Cradle    

Director: Damon Duncan

New Zealand, 15 min

_________________________________________________________________

Entanglement

Director: Arthur Veenema

USA, 14 min
_________________________________________________________________

Absence Felt 

Director: Aniruddha Pande

Canada, 5 min

2016

_________________________________________________________________

Block Six

FEATURE FILM

9:00 pm – 11:00 pm

HULDRA – Lady of the forest

Director: Ove Valeskog

Sweden, 109 min

_________________________________________________________________

 

 

Monday, May 29, 2017

The Producers Club

 

Block One
TRIPPY AND EXPERIMENTAL SCI FI
11:00 am – 12:30 pm

 

 

 

EXPANDED METAL

Director: Aaron Zomback

USA, 23 min

_________________________________________________________________

Laberinto en Espiral (Spiral Labyrinth)

Director: Cecilia Pego

Mexico, 26 min

_________________________________________________________________

T H E A L E P H

Director: Cenk Guzelis

Austria, 9 min
_________________________________________________________________

THE VOID

Director: Mike Czuba

Canada, 7 min

_________________________________________________________________

A ROBOTS TALE

Director: Stephanie Winter

Germany, 20 min

_________________________________________________________________

IO

Director: Imad Hatem

France, 45 min

_________________________________________________________________

OAK

Director: Yann Giroud

UK, 18 min

_________________________________________________________________

Block Two
PERSONALITIES AND PROFILES
12:30 am – 2:00 pm

 

INK, COCKS & ROCK 'N' ROLL

Director: Matt Harlock

UK, 14 min

_________________________________________________________________


PETER

Director: Jane Topping

United Kingdom, 30 min

_________________________________________________________________

Block Three
OUR TECHNOLOGICAL FUTURE: FRIEND OR FOE?
2:00 pm – 3:30 pm


HEALED

Director: George O’Connor

USA, 5 min

_________________________________________________________________

Gadget


Director: Sebastiano Pupino

UK, 9 min

_________________________________________________________________

Clarity

Director: Dustin Brown

USA , 20 min
_________________________________________________________________

AIRLOCK

Director: Marc Furmie

Australia 15 min

_________________________________________________________________

Squares

Director: Bernard Kordieh

UK, 13 min

_________________________________________________________________

IM Perfekt  

Director: Zsuzsanna Koszti 

Hungary, 12 min

_________________________________________________________________

Buttercup

Director: Jason Neulander

USA, 6 min

_________________________________________________________________

Protonemesis

Director: Matt Lovell

UK, 8 min

_________________________________________________________________

Block Four
FEATURE FILM
3:30 pm – 4:30 pm

 

The End of the Lonely Island

Director: Renchao Wang

China, 60 min
_________________________________________________________________

Block Five
FEATURE FILM
4:30 pm – 6:00 pm

Magellan

Director: Rob York

USA, 101 min

_________________________________________________________________


Block Six
EERIE AND SUPERNATURAL SHORTS
6:00 pm – 7:30 pm


AN ELDRITCH PLACE

Director: Julien Jauniaux

Belgium, 16 min

_________________________________________________________________

Occam’s Razor

Director: Makan Talayeh

USA, 18 min

_________________________________________________________________

THE OUTAGE


Director: Tom Gliserman

USA, 19 min
_________________________________________________________________

CREATURES OF WHITECHAPEL

Director: Jonathan Martin

UK/USA, 25 min

_________________________________________________________________

III

Director: Jean-Philippe Lopez

Australia, 8 min
________________________________________________

Allhallowtide 

Director: Tia Salisbury

UK, 9 min

_________________________________________________________________

 

Block Seven
FEATURE FILM
7:30 pm – 9:00 pm

”Vilsen” / Ave Mater

Director: Rasmus Tirzitis

Sweden, 1 hr 55 min

_________________________________________________________________

 

Tuesday, May 30th

Cervantes Institute


SPANISHAND SOUTH AMERICAN SCI FI


6:00 pm – 8:30 pm

 

ZONA-84

Director: Lonan Garcia

Spain, 15 min

________________________________________________________________

Joe II


Director: Juan Aristizabal 


Colombia, 16min

________________________________________________________________

Synchronous


Director: Ricardo Fernández 


Colombia, 14min
________________________________________________________________

FIRPO


Director: Fernando Caneda 


Argentina, 14 min
________________________________________________________________

Einstein-Rosen

Director: Olga Osorio

Spain, 9 min

________________________________________________________________

Juliet

Director: Marc-Henri Boulier

12min, France

________________________________________________________________

The Weaving

Director: Arthur Mercier 


France, 15 minutes

________________________________________________________________

Georgia and the Time Machine

Director: Daniel Utrilla Cerezo

Spain, 15min.


________________________________________________________________

 

Other Venues

PKD European Festival
NY Science Fiction Film Festival
Events

Past Festivals

 

 
Subscribe and help build our network!
 
If you want to help us financially, this is the place!
 
Info about the fesitval and our team!

 

Stay in touch or email us for any questions.